Stránky jedné malé ...
... veverky z Bludovic
Druhy keší, způsoby odlovu
V tomto článku si povíme jaké existují druhy keší. Nejde jen o velikost jednotlivých schránek, ale i o způsob jejich odlovu. Někdy se totiž schránky nacházejí přímo na souřadnicích uvedených v listingu, ale mnohdy tomu tak není a ke správným souřadnicím se musíme nějakým způsobem dopracovat.
Druhy keší podle velikosti
V listingu nalezneme ukazatel velikosti keše. Micro - Large. Jsou ale i velikosti schránek, které se do ukazatele prostě nevejdou...
Nano
velikost schránky je asi 1 cm3, někdy i méně. Do této schránky se vejde pouze listing, který je povětšinou srolovaný tenký proužek papíru. Kačer zde napíše pouze svou přezdívku, popř. datum. Žádné další informace se zde nevejdou. Většinou se jedná o magnetku a je velmi obtížně nalezitelná. Tato keš se užívá na velmi přemudlených místech. Její nevýhodou je strašně malý logbook ve kterém se musí šetřit místem.
Mikro
velikost schránky asi krabička od filmu nebo tic tac. Tady se vejde větší listing, ale na velká razítka a dlouhé rozepisování to není. Do některých krabiček se mohou vejít i některé trackovatelné předměty. Někdy bývá v keši přítomný i malý špalíček tužky (většinou i Ikey, která je největším sponzorem Geocachingu co se týče dodávky tužek). Tyto schránky se používají opět na velmi frekventovaných místech, někdy bývají i mezistage s indicií u některých Multin.
Small
Menší potravinová dóza do obsahu tak 0,5 litru. Vejde se tu už větší logbook, takže je místo i na razítka. Kromě trackovatelných předmětů tu povětšinou nacházíme i menší běžné předměty na výměnu. U většiny kačerů je tato velikost spodní hranicí co se týče oblíbenosti krabiček, ale čím větší tím lepší...
Regular
Asi nejrozšířenější velikost keší umístěných v přírodě. Krabice o velikosti 1 - 3 litrů už vyžaduje větší skrýš a místa s menší návštěvností mudlů. Mezi kačery dost oblíbená, skýtá velký logbook, takže s razítky a popisky zážitků se můžete vyřádit. Taky věci pro "trade" zde přibylo, takže je z čeho vybírat (pokud se v krabici zrovna nenacházejí zbytky rozbitých kinderhraček a jiný šrot).
Large
A jsme u velikosti keše, se kterou se setkáváme jen velmi zřídka. A to z jednoho prostého důvodu. Velikost typu barel či krabice nad 3 litry se hodně obtížně schovává či maskuje před mudly. Nadruhou stranu je snad u kačerů nejoblíbenější. Většinou se snadno hledá a obsahuje spoustu věcí, mnohdy i velmi objemných.
Způsoby odlovů keší
Listing keše nám také ukáže, o jaký typ keše se jedná. Poznáme to podle ikonky umístěné před názvem keše.
Můžeme se shledat s těmito druhy:
Tradiční (zelená ikonka zobrazující jednu krabičku)
Tuto keš nalezneme vždy na výchozích souřadnicích (souřadnice uvedené v listingu) a opravdu nikde jinde. Místem jsme si tedy jisti. Pak už je odlov pouze otázkou hvězdiček (viz konec článku).
Multi (žlutá ikonka znázorňující dvě krabičky)
Tady už je to trošku složitější. Umístění finální krabičky si musíme trošku zasloužit a většinou obejít nějaký kus světa. Rozdělila bych tyto multiny ještě na takové tři části:
1. Máme určené již v listingu všechny zastávky (stage) kde musíme něco zjistit. Pomocí těchto informací si pak dopočítáme souřadnice umístění krabičky.
2. Máme určenou zastávku č.1 (většinou souřadnice z listingu, ale mohou být i vyjímky). Tam zjistíme nějakou indicii a ta nám teprve dovolí pokračovat na zastávu č.2, kde musíme opět zjistit nějaké informace, které nám dovolí pokračovat na zastávku č.3 atd...
V listingu bývá většinou uvedeno jak je procházka či projížďka dlouhá, či s jakou časovou rezervou musíme počítat. Ale nebývá to pravidlem...
3. Máme souřadnice zastávky č.1. Budeme hledat mikrokešku. V té pak budou informace k nalezení další stage, kde opět budeme hledat mikrokešku... Využívá se toho povětšinou tam, kde v okolí místa zastávky nejsou zrovna žádné budovy, odkud bysme si zjistili číslo popisné atp... Nebo prostě jen autor vymyslel nějaký příběh a chce nám ho prezentovat po částech zrovna v místech, kde se nacházíte...
Někdy se využívá i kombinací těchto možností luštění multikeší.
Multi - noční keše (mívají atribut baterky)
Tyto bych označila za nejzáživnější keše. Alespoň po našich dosavadních kačerských zkušenostech. Většinou se z určených souřadnic jde podle odrazek nějaká trasa, kterou pro nás autor připravil. Ale může se prostě jít podle GPS k nějakému bodu, tam něco najít a pak zase k dalšímu. V takovém případě si trasu volíte sami ... Někdy je to výhoda, někdy ne.
Noční keše s použitím reflexních odrazových materiálů bych zase rozdělila do dvou kapitol:
1. Trasa
Z výchozích souřadnic jdete podle odrazek až k finální krabičce. Místo, kde se keš nachází, bývá většinou označeno nějak jinak než zbytek trasy.
2. Bludiště
Z výchozích souřadnic jdete opět podle odrazek. Ovšem jen do určitého místa, kde se cesty rozdělují. Vy si vyberete jednu a když to není ta správná, zase se vracíte na rozcestí a vydáte se cestou jinou. Pokud je cesta špatná a končí, mělo by být takové slepé rameno nějak označeno. Taktéž mám ráda, když je označeno i rozcestí, ale to nebývá podmínkou. No a tímto způsobem byste měli dojít zase k finální krabičce. Místo by mělo být označeno zase jinak než rozcestí a slepé rameno.
Mystery (modrá ikonka otazníku)
Tyto keše máme nejméně rádi. Tady totiž už hodně musíte zapojit mozek. Většinou musíte vyluštit nějakou šifru, vyčíst souřadnice z obrázku nebo textu apod. Tady se ownerům meze nekladou. Někdy nemusí být podmínkou vyluštění šifry, ale pouze úkol např. vyfotit se na daném místě atp... V těchto případech bývá krabička umístěna na výchozích souřadnicích. V listingu mysterky by mělo být vždy uvedeno jestli je či není cache na výchozích souřadnicích.
Earth (ikonka zeměkoule)
Jeden z druhů keší, kde nehledáte žádnou schránku. úkolem je dostavit se na výchozí souřadnice, zjistit informace o dané lokalitě a bývá zvykem i fotografie s GPS.
Tyto keše se nacházejí zejména na místech, kde owner nechce, aby někdo rozhrabával okolí kvůli hledání krabičky, ale pouze navštívil dané místo a cosi nového se o něm přiučil. Jedná se většinou o významné geologické lokality nebo místa, kde si příroda vytváří úchvatné scenérie.
Web cam (ikonka webové kamery)
U této keše taky nehledáte žádnou fyzickou keš. úkolem je dostavit se na místo a mít přítele u počítače s připojením internetu. Ten si Vás najde na webové kameře a udělá snímek (printscreen). Ten se pak přiloží k logu na internetu.
Wherigo cache (modrá ikonka s bílou šipkou)
Jedná se o velmi speciální keš. Samotné wherigo je nový projekt Groudspeaku pro vytváření a hraní dobrodružných her (adventur) s využitím GPS přímo v reálném světě např. místo PC.
S využitím do GPS zařízení nahrané cartrige (sestaveného programu pro danou hru) registrované na www.wherigo.com tak může geocacher přímo v terénu interagovat s objekty na cestě, které potká, tj. například až na daném místě dle toho, co vídí rozhodovat, co bude dále, či se naopak dozvědět další možnosti postupu dle zjištěných indicií.
Jde vlastně o obdobu multi a mystery cache, ovšem cacher se nikoliv předem z listingu nic nedovídá, ale až průběžně na trase. Nevýhodou je mít GPS přístroj, který toto podporuje.
Virtuální (ikonka bílého ducha)
Tady opět nebudeme hledat krabičku. Typově je tato keš podobná Webcam nebo Earth. V tomto případě se však jedná o zjištění něčeho (např. jména na pamětní desce apod.) na zadaných souřadnicích a následné odeslání této informace autorovi cache pro uznání logu. Tyto cache již není možné od r. 2005 zakládat, nově byly převedeny na www.waymarking.com, ale je možné je stále ještě hledat, V ČR jsou pouze tři.
Event cache (ikonka bubliny, v případě Megaeventu i s nápisem MEGA)
Jde o setkání geocacherů. Tyto cache se po jejich uskutečnění archivují. Slouží k seznamování kačerů, výměně zkušeností, trackovacích předmětů atp... Pokud by se jednalo o event velkého rozsahu a zúčastnilo by se ho 500 a více kačerů, pak by se jednalo o Mega event.
Letterbox hybrid (ikonka dopisní obálky)
Letterboxing je jiným druhem hry, při kterém hledač používá nápovědu (clues) k nalezení skryté schránky. Každý letterbox obsahuje razítko, specifické pro daný letterbox. Většina letterboxů má svá vlastní razítka a vlastní zápisníky - orazítkují svým razítkem logbook v letterboxu a razítkem z letterboxu svůj zápisník.
Letterbox hybridy jsou kříženci mezi letterboxy a geocachemi. Měly by obsahovat razítko, které není určeno k odnášení a musí splňovat podmínky pro tradiční cache, takže musí obsahovat logbook. Musí být zaměřeny souřadnicemi, nestačí nápověda. Zda letterbox hybrid obsahuje předměty na výměnu je na vlastníkovi. Ve většině případů není vyžadováno, aby byl hledač vybaven vlastním razítkem a zápisníkem.
Members Only Cache = MOC
Speciální druh cache, který je určen výhradně pro platící uživatele.
Cache in trash out - CITO
Setkání kačerů, kde na daných souřadnicích dostanou pytle na odpadky (někdy dokonce přímo označené CITO) a mají za úkol vyčistit kus přírody. Na konci trasy odevzdají pytel z odpadky a zalogují se. Kačeři tak výrazně přispívají k čistotě krajiny a tím vyadřují své ekologické chování.
A na závěr jedna tradiční lahůdka velikosti regular:
Design & program by Pavel Guňka pegasus.tode.cz